Letný tábor zdravia 1999 - Tajov

| 27. 08. 1999 |

«Späť

Som rád, že som mohol spoznať so svojou rodinou a priateľmi nádhernú oblasť nášho Slovenska, povedal mi na rozlúčku jeden z mnohých účastníkov Letného tábora zdravia. A nebol sám, čo mohol vychutnať krásnu scenériu Kremnických vrchov v hoteli Lesák, či v jeho chatovom objekte. Príroda vôkol Tajova je skutočne nádherná. Pre 290 účastníkov dvoch týždňových turnusov motivujúcich k zdravému životnému štýlu v celej jeho komplexnosti bola skutočným balzamom pre dušu.

Ráno si pri rozcvičke, ktorú s neopakovateľným šarmom viedli prof. Judka Jurdová, Ing. Ľudo Prikler, či hlavná sestra Danka Raková mohli ponaťahovať stuhnuté kĺby všetci záujemci. Ich veselý smiech sa ozýval pod oknami, pre niektorých bol budíčkom, pre iných možno výčitkou, prebúdzajúcou predsavzatie, zajtra iste prídem.

Po rozcvičke nasledovala štipka psychohygieny prostredníctvom myšlienky do dňa.

Po chutných a výživných raňajkách, ktoré pripravoval obetavý kolektív pod vedením Romana Uhrína, či Janka Štefanku, patrilo celé dopoludnie aktivitám pre deti, aby sa ich rodičia mohli nerušene venovať prednáškovým oblastiam o zdravom životnom štýle a medziľudských vzťahoch.

Manželia Škrloví mali čo povedať nielen z oblasti svojej profesionálnej práce na poli zdravotníctva, ale tiež zo svojho pôsobenia v Afrike počas 10 rokov medzi malomocnými a chorými na AIDS. Ich spomienky na Afriku dokumentovali pôsobivými diapozitívmi o chudobe rozvojových krajín i obetavosti kresťanov slúžiacich ľuďom zotročeným poverčivosťou a okultnými náboženstvami. Neuvedomujúc si ani ako nás vedú k hrdosti a vďačnosti, že sme Slováci, ktorí pri všetkých problémoch krajiny nemusia žobrať o misku ryže, vytriasať z topánok zatúlaného škorpióna, žiť v chatrči s udupanou hlinou, a bojovať s rôznymi druhmi tropických chorôb. Manželia Škrloví svojím teplým ľudským prístupom sa vedeli zasmiať i na svojich vlastných chybách, čo dokázalo odohnať rozmrzelosť a smútok v duši.

V Škole chrbtice sa snažila D. Raková narovnať pokrivené chrbty a Seminár o zdravej sebadôvere zase sebecké zakrivenia charakteru.
Popoludňajšie chvíle boli nabité aktivitami, ako napr. kurz varenia, kurz masáže, aerobik, fitness, sauna pre mužov, sauna pre ženy, volejbal, turistika, stolný tenis, tenis a i.

Po večeri od nasledovali Dôverné hovory v kontexte 8. bodu NEW STARTu - Dôvera v Boha. Po dôverných rozhovoroch až do 22,00 hod. nasledoval spoločenský večer, pričom programovú náplň tvorili samotní účastníci. Zneli ľudové piesne pri harmonike, básne, scénky, otázky pre lektorov, diskusia. Romantiku niektorých večerov umocnili piesne pri táboráku.

V strede týždňa si mohli otcovia a mamy otestovať spolu so svojimi ratolesťami zmysel pre fantáziu. Z rôznych dostupných prírodných materiálov tvorili masky na detský karneval, kde medzi deti zavítala aj Ježibaba so svojimi pomocníkmi. Spolu s deťmi hľadali v tmavom lese stratenú princeznú Lesanku, ktorá sa im za to odmenila zdravými sladkosťami.

Sobotňajší rozlúčkový večer objavil mnoho skrytých talentov priamo medzi účastníkmi tábora. Zdravá radosť, úprimný smiech a spev od srdca zneli dlho do noci, ktorá bola poslednou...

Do videnia v roku 2000! lúčili sa účastníci pri odchode. Posledné priania, stisky rúk, objatia, výmeny adries.

Takže, dovidenia, milí priatelia na letnom tábore zdravia 2000!

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.