Letný tábor zdravia 2001 - Podskalie

| 30. 07. 2001 |

«Späť

22.7. - 29.7. 2001, Podskalie

Dejiskom tohtoročného LTZ bolo rekreačné zariadenie Podskalie neďaleko Považskej Bystrice. Skryté v odľahlom údolí, nad ním sýtozelené svahy Strážovských vrchov s impozantným Podskalským Roháčom. Účastníci naň spontánne liezli v skupinách i individuálne, aby sa pokochali nádhernou panorámou okolia.

Program tábora bol klasický: aplikácia New Startu v praktickom živote. Každé ráno začínal Bohumil Kern myšlienkou dňa - niečím pozitívnym, čo správne naladilo do boja s vlastnou pohodlnosťou a zvyklosťami. Vo večerných Dôverných hovoroch prednášal o egyptských pyramídach, živote vo vesmíre a iných zaujímavých témach. Jeho manželka Katarína nás so svojím nákazlivým úsmevom uvádzala do tajomstiev fungujúcich a šťastných vzťahov: priateľských, partnerských, medzi rodičmi a deťmi. Potmehúdska Olinka Pazerini to najhlavnejšie vyjadrila svojím životným krédom: "Majte ma radi. Aj ja vás mám." Svojimi milými kresbičkami tešila naše oči počas celého pobytu. Do výživy formou kurzu chudnutia zasväcovala MUDr. Janka Nosková a vo štvrtok ju svojimi prednáškami o bielkovinách, fytochemikáliách a tepelnej úprave potravín doplnil MUDr. Igor Bukovský, ktorý popoludní ochotne odpovedal na zvedavé otázky prítomných a záujemcom podpísal svoju knihu Recepty na fajn časy.

Po tej výživárskej teoretickej bombe by to nalačno nešlo: o naše žalúdky sa vynikajúco staral tím pod vedením šéfkuchára Jána Štefunku.

Aby sme v duchu detskej piesne "kto sa dobre nenaje, ten zostane malý, toho žabka preskočí, toho kura zvalí" nenarástli až príliš a nebolo to na nás po tom týždni aj vidno, naše telesné schránky zdravo rozhýbali Dr. Aťa Tomaščíková, ktorá okrem cvikov na chrbticu viedla aj školu chrbtice, temperamentná Judita Jurdová pri ranných rozcvičkách a kalanetike a šarmantná Danka Oravcová na hodinách aerobiku. Ak práve nepršalo, nadšenci hrali vonku volejbal.

Neposedné detváky mal pod palcom Jozef Kučera spolu s Oľgou Holubovou, Ivetou Krnáčovou a Lukášom Andelom. Vymýšľali pre ne rôzne hry, spievali piesne, zlaňovali schodisko a zlatým klincom pre tých najmenších bol karneval s už tradičným hľadaním princeznej.

Pre záujemcov o spev a cvičenie hlasu sa vytvorila trieda pod vedením pani Dr. Oľgy Šimovej, ktorá vychovala a venuje sa mnohým známym slovenským spevákom.

Hudbe patril aj piatkový večer. Krištáľovo čistý hlas speváčky skupiny Koráb Ľudky Slamkovej i texty jej piesní očarili poslucháčov.

Sobota bola oddychová. Aby to ani lektori nemali ľahké a nevyzerali tak dokonale, vyspovedali sme ich: prezradili nám, s čím majú oni osobne problémy, zamysleli sme sa nad dôležitosťou psychohygieny pre celkové zdravie a pri rozlúčkovom večierku odvážlivci prispeli svojou fľašou saké v podobe básne, piesne, či vtipu a tí nečinní sa hostili na vynikajúcej ovocnej zmrzline. Každý - či už sa tomu tešil alebo nie - mal možnosť uzrieť svoju maličkosť na videopáske, ktorá sa natáčala počas týždňa. Zdravotnej verzii Aj múdry schybí z mládežníckej tvorivej dielne sa dostalo nadšeného aplauzu.

Nedeľa ráno. Rozlúčka s novými priateľmi, posledný pohľad za seba a presvedčenie, že hoci celý týždeň neboli slnečné prehánky, ale normálne počasie, teda klasicky pršalo, vo vnútri to svietilo. Dovidenia o rok, priatelia!

(madu)

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.