Letný tábor zdravia 2002 - Krpáčovo

| 15. 07. 2002 |

«Späť

Letný tábor zdravia 2002 sa v tomto jubilejnom desiatom - roku konal v Krpáčove. Predstavujeme Vám ho listom jednej z účastníčok.

V dňoch 14. - 21. júla 2002 sa v Nízkych Tatrách v Krpáčove konal už 10. ročnik Letného tábora zdravia, ktorý organizuje občianske združenie Život a zdravie pod vedením manželov Kernových. Hoci to bol už 10. ročník, ja som sa na takomto tábore zúčastnila po prvý raz, aj to ako náhradníčka. Vôbec však neľutujem, vidím v tom záchranný čln, ktorý mi Boh poslal. Nuž a ja som nasadla a verím, že plávam tým správnym smerom.

Hneď na úvod musím konštatovať, že do tábora zdravia som prišla z akejsi recesie - veď čo sa môže mne, tzv. mäsožravcovi, stať, ak týžden skúsim niečo iné? Už v prvý deň pri príchode som bola milo prekvapená. Na Tábore zdravia sa zúčastnilo cca. 190 ľudí. Boli rôzni: mladí, starší, deti, ženy, muži, chudí i takí lepšie živení ako ja. Na zoznamovacom večierku sa vrúcne pozdravovali známi, ktorí už tento tábor absolvovali viackrát. Bolo vidno, že sa mnohí poznajú aj z Klubov zdravia. Tak trochu som im závidela. U nás na východe republiky som zatiaľ o týchto kluboch nepočula nič. Pán Kern nás oboznámil s programom.

Program bol naplánovaný od 7.00 hod do 22.00 hod. každý deň a záležalo len na nás, čo si vyberieme. Začali sme v pondelok rannou rozcvičkou. Musím sa priznať, že sa už ani nepamätám, kedy som posledný raz ráno vybehla zacvičiť si. Teraz sme už nedočkavo pred siedmou vyčkávali našu cvičiteľku p. Juditu Jurdovú a predstavte si, že nám to vydržalo po celý týždeň. Minimálne 40 ľudí cvičilo denne! A ešte sme si pritom aj zaspievali! Aby sme sa všetci mohli schádzať na prednáškach či iných aktivitách, pripravili pre nás organizátori stan.

Každé ráno nám p. Kern pripravil Myšlienku do dňa. Citlivo nám vyberal príbehy a my sme v nich hľadali niečo pre ten-ktorý deň i pre celý život. Aj moja poznámka o záchrannom člne vychádza z jedného príbehu, ale ja som na rozdiel od topiaceho sa muža nasadla.

Dopoludnia sme sa mohli zúčastňovať na prednáškach. Pani Kernová nám odprednášala cyklus na tému Šťastný život. Vďaka nej som napríklad zistila, že som cholerický sangvinik s miernym sklonom k flegmatikovi. Skutočne zaujímavá kombinácia. Keďže som sa však naučila niečo o každom type temperamentu, snáď ho budem vedieť skôr zvládnuť A naučila som sa, že aj svojich blízkych a priateľov skôr pochopím, ak budem vedieť, ku ktorému temperamentu patria. Pani Katka nám toho veľa povedala aj z vlastného života a tieto skúsenosti sú najcennejšie.

Úžasným prínosom k nášmu vzdelávaniu boli aj manželia Marshall a Gladys Hollingseadovci. Ich skutočne fundované, no pritom zrozumiteľné prednášky na témy Zdravé srdce, Zdravie muža a ženy a Výživa mi skutočne dali veľmi veľa. Predstavte si tú hrôzu, že mäso, ktoré konzumujeme, ostáva v našom organizme 4 až 5 dní! Na rozdiel od toho vláknina iba 1-2 dni! To je už podstatne lepšie, ale zaujala ma hlavne prednáška o prevencii srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny a diabetu. Možno preto, že sama mám pomerne vysoké dedičné dispozície pre tieto ochorenia a M.D. Hollingsead nás naučil, že prvoradá je prevencia.

Dopoludnia nám vždy spríjemnila pani Gladys svojím prekrásnym spevom. Tu by som chcela spomenúť aj MUDr. Noskovú, ktorá nám tlmočila prednášky oboch manželov a zároveň sa venovala tým účastníkom, ktorí chceli schudnúť, teda aj mne. Vždy popoludní sme viac hovorili o zdravej výžive a zdravom spôsobe chudnutia. Na úvod sme sa odvážili a začali chudnúť. Dohodli sme sa na polovičných večeriach a iných pravidlách. Musím sa priznať, že hneď prvý deň som to porušila a po večeri som si dala pečené buchty. Ale stalo sa to len v prvý deň. Potom som sa zaprela a nejedla som po večeri nič. Vďaka cvičeniu a vyváženej strave som schudla za 5 dní o 1,5 kg. Tak si myslím, že to stálo za to. Popoludní sme ešte mali školu masáže, hral sa volejbal a cvičili sme kalanetiku a strečing. Tam som si vždy dala vďaka pani Jute riadne do tela.

Večer sme sa znova schádzali v stane na Dôverné hovory. Nenechala som si ujsť ani jeden. Viedol ich p. Kern a ja, hoci som veriaci človek, som zistila, že bibliu nepoznám ani zďaleka tak dobre, ako som si dosiaľ myslela. No a po dôverných hovoroch sme si aj spoločne zaspievali. Najskôr tak neorganizovane, potom sa pridala gitara i harmonika v podaní Bohuša Kerna ml. a bolo. Spievali sme spolu všetky kraje a bolo to fajn. Teda ja si všeobecne rada spievam, ale tak dobre som si v spoločnosti už skutočne dávno nezaspievala.

No a najväčším prekvapením bola pre mňa predsa len strava. Priznám sa, že už som sa aj doma pokúšala variť sójové mäso či tofu, ale neveľmi mi to chutilo. Ibaže chyba bola vo mne. Nevedela som to poriadne pripraviť. V tábore mi chutilo doslova všetko. A ešte sme mohli nakuknúť aj do kuchyne a kuchár s celým tímom nám ochotne poradil. Naučila som sa variť perfektnú ovsenú kašu, ale aj iné jedlá. A mohli sme si kúpiť rôznu literatúru, vrátane receptov. Pán kuchár mal zlatého synčeka, moje malé slniečko - tak som ho nazývala. Mal asi tri roky a boli sme veľkí kamaráti.

V priebehu týždňa vystúpila gospelová spevácka skupina KORÁB a p. Gladys Hollingsead s Melódiami srdca. Obidva koncerty boli krásne, ale najkrajší bol asi ten záverečný, v ktorom vystúpila p. Gladys i samotní účastníci. Prezentovali sa Trenčania, deti, rodina Kernová, no a samozrejme aj my Východniari. Veľmi sa mi páčili básne, škoda len, že som si nezapamätala meno toho mladého básnika. Snáď ho stretnem na budúci rok na ďalšom letnom tábore zdravia. Lebo na ten ďaľší sa teším už dnes, a ak len trochu budem môcť, určite sa na ňom zúčastním.

Teraz už len vydržať a dodržiavať zásady programu NEW START aspoň 3 týždne, ako nás poučil p. Kern, lebo potom to bude ľahšie. Som doma tretí deň, zatiaľ sa mi to darí. Budem sa snažiť, lebo ako to máme napísané pod tabuľkou NEW START: Život sa skladá z množstva malých mincí. Kto ich vie dobre obracať, vlastní veľký majetok.

Nuž, čo dodať na záver? Len ticho poďakovať Bohu, že mi toto všetko umožnil prežiť, že mi to dal skúsiť a poprosiť Ho o silu vydržať.

Mária Adamová - Budkovce

 

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.