Správa zo školenia Fyzioterapia apríl 2013

| 18. 04. 2013 |

«Späť

Približne 80 lektorov OZ Život a zdravie zo Slovenska i z ČR (OS Život a zdraví) sa školilo v apríli 2013 v Liptovskom Mikuláši na tému Fyzioterapia. Odborným garantom školenia je už tradične Loma Linda University (USA).

Štvrtok večer mal úvodnú motivačnú prednášku už takmer deväťdesiat ročný profesor John Scharffenberg, MD, MPH (pôsobil ako hlavný školiteľ lekárov v oblasti primárnej prevencie na Loma Linda University). I keď je predovšetkým odborník na výživu, vo svojich prednáškach často zdôrazňuje dôležitosť pohybu. Napr. aj človek s nadváhou a s niektorými negatívnymi faktormi (napr. vysoký krvný tlak) ak pravidelne cvičí a má dobrú kondíciu, môže mať menšie riziko úmrtia ako štíhly človek, ktorý vedie sedavý štýl života. Samozrejme ideálne je, keď človek nefajčí, udržuje si primeranú hmotnosť, má zdravú stravu a dostatok pohybu... vtedy sa všetky pozitívne faktory znásobujú. Profesor vraví, že za svoje zdravie aj vo vyššom veku vďačí okrem zdravej stravy pohybu. Venuje sa hlavne prirodzenému pohybu ako rúbanie dreva na kúrenie, práci v záhrade a pod. Ako 87 ročný vysadil 3 000 sadeníc jahôd. Vraví, že jahody sú okrem zdravotného účinku vynikajúcim nástrojom na budovanie priateľstiev, pretože takmer každý má rád jahody...

Piatok bol veľkým obohatením a prínosom pre lektorov ďalší odborník a zaujímavý človek Peter Čiernik, MBA. Okrem vzdelania v oblasti masér, športový fyzioterapeut a profesionálny tréner má za sebou aj bohatú prax: profesionálny futbalový hráč (Dukla Praha), masér/fyzioterapeut pre profesionálnych športovcov 1. ligy vo futbale, posttraumatický tréner/kondičný tréner, manažér regenerácie a síl profesionálnych športovcov v šejkovom klube Dubai, UAE atď. V súčasnosti vedie Fit Clinic Bratislava (regenerácia, fyzioterapia, posttraumatický tréning, masáže, individuálny silový tréning - príprava športovcov na súťaže, riešenie problémov svalovej disbalancie).
Lektorov oboznámil so základmi anatómie kostí a svalov v súvislosti s fyzioterapiou. Za pomoci dobrovoľníka a pomôcok predviedol i niektoré cviky a vysvetlil prácu svalov.

Hlavne praktickému cvičeniu sa venovala vynikajúca, vždy pozitívne naladená cvičiteľka Zdenka Hoffmanová z Prahy. Ukazovala nácvik správneho sedenia a zdravého držania tela, ako správne držať myš pri práci na počítači, cviky pre zdravie chrbtice, správnu polohu pri relaxácii a mnohé iné aktivity. Vonku predvádzala princípy tzv. „severskej chôdze" (Nordic Walking), pri ktorej dochádza k precvičeniu celého tela, nielen nôh, ale i rúk.

Druhá časť školenia z oblasti Pohyb a cvičenie by sa mala uskutočniť v septembri 2013 za prítomnosti školiteľov z Loma Linda University.

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.