MUDr. Hana Kahleová, PhD. (IKEM): Vegetariánska strava v liečbe cukrovky

| 22. 10. 2013 |

«Späť

Uznávaná odborníčka MUDr. Hana Kahleová, PhD. pracuje v prestížnom pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM), ktorý je najväčším špecializovaným klinickým a vedeckým pracoviskom v Českej republike. Pracuje pod vedením predsedníčky Českej diabetologickej spoločnosti prof. MUDr. Terezie Pelikánovej, DrSc.

Na podnet MUDr. Kahleovej zrealizovali v Centre diabetológie IKEM polročnú štúdiu o vplyve vegetariánskej stravy na organizmus diabetikov, počas ktorej sledovali inzulínovú rezistenciu, hmotnostný úbytok a oxidačný stres. Dosiahnuté výsledky spôsobili v danej oblasti revolúciu. MUDr. Kahleová skúmala v poslednej dobe tiež vplyv frekvencie jedál na cukrovku 2. typu. O výsledkoch svojich štúdií prednášala:
- v máji 2013 na European Health Conference v Prahe
- v júni 2013 na kongrese Americkej diabetologickej asociácie v Chicagu pre 20 000 ľudí
- v septembri 2013 na kongrese Európskej diabetologickej asociácie v Barcelone pre cca 18 000 ľudí.
Je spoluautorkou knihy: Vegetariánská strava v léčbě diabetu (2013)

Nenechajte si ujsť prednášky MUDr. Kahleovej v dvoch slovenských mestách Banská Bystrica a Zvolen, na ktoré Vás srdečne pozývame.

sobota 26.10.2013 o 18.00 Spoločenské centrum, Kollárova 18, Banská Bystrica
nedeľa 27.10.2013 o 18.00 Spoločenské centrum, Sokolská 10, Zvolen

Kontakt:
Banská Bystrica: 0944 161 511
Zvolen: 0918 050 411

Niekoľko otázok pre MUDr. Kahleovú:

  • Z vašej iniciatívy sa podarilo zorganizovať štúdiu o tom, aký vplyv má vegetariánska strava na liečbu cukrovky. Môže ovplyvniť liečbu pacienta trpiaceho na diabetes vyradenie mäsitej stravy z jeho jedálneho lístka?

Výskyt cukrovky 2. typu je nižší u vegetariánov než u bežnej populácie. Klinické intervenčné štúdie dokázali, že vegetariánska strava vedie k väčšiemu váhovému úbytku a poklesu glykémie nalačno než konvenčná diabetická diéta, ďalej k väčšiemu zlepšeniu kompenzácie cukrovky, poklesu LDL-cholesterolu a väčšiemu zníženiu liekov na cukrovku. Naša štúdia navyše ukázala úbytok objemu viscerálneho tuku (hlboko uloženého tuku v oblasti brucha) a väčšie zlepšenie citlivosti na inzulín a markerov oxidačného stresu v porovnaní s konvenčnou diabetickou diétou.

  • Aká je momentálna situácia v tejto oblasti? Využíva súčasná medicína pri liečbe tohto ochorenia vegetariánstvo? Ak nie, do akej doby by sa mohlo podariť aplikovať výsledky vašej štúdie v praxi?

Americká diabetologická asociácia (r. 2009), Kanadská diabetologická asociácia (r. 2003) i Svetová zdravotnícka organizácia (r. 1991) vydali oficiálne prehlásenia, že dobre plánovaná vegetariánska strava (vrátane stravy striktne vegánskej) je zdravá, obsahuje dostatočné množstvo živín a môže byť prospešná v prevencii i liečbe niektorých ochorení vrátane diabetu 2. typu. Vegetariánska strava bola tiež v roku 2012 zaradená do odporúčaní Českej diabetologickej spoločnosti ČLS JEP ako diétna alternatíva pre pacientov s diabetom.

  • Má diéta význam aj v rámci prevencie?

V prevencii je strava mimoriadne dôležitá, môžeme zabrániť rozvoju cukrovky najmä u tých, ktorí majú dedičné sklony k nadváhe, obezite, metabolickému syndrómu a cukrovke.

  • Viete o tom, či sa výsledky štúdie prejavili aj v rámci liečby pacientov trpiacich cukrovkou v Českej republike?

V Českej republike došlo k posunu a Česká diabetologická spoločnosť podporuje vegetariánsku stravu ako alternatívnu v liečbe diabetu.

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.